یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

ویژگی حیوانات اهلی

دام

از گذشته تا به الان انسان ها به دلایل مختلفی به اهلی کردن حیوانات پرداخته اند. ویژگی حیوانات اهلی با حیوانات وحشی متفاوت است.


ویژگی حیوانات اهلی

از گذشته تا به الان انسان ها به دلایل مختلفی به اهلی کردن حیوانات پرداخته اند. ویژگی حیوانات اهلی با حیوانات وحشی متفاوت است. در واقع اهلی شدن برخی از حیوانات کمک های زیادی به بهتر زندگی کردن انسان می کند. منظور از اهلی کردن حیوان، تربیت کردن آن توسط انسانها می باشد. در واقع انسانها با تربیت و زیرنظر داشتن برخی حیوانات آنها را رام خود می کنند.

حیوانات اهلی چه ویژگی هایی دارند

در حیات وحش انواع گوناگونی از حیوانات را می بینیم که برخی اهلی و برخی وحشی اند. اما حیوانات اهلی معمولا خطر کمتری برای انسانها دارند. از ویژگی حیوانات اهلی این است که از خوراکی که انسانها برایشان در نظر گرفته اند تغذیه می کنند. همچنین در محیط ها و سرپناه های نزدیک به محل سکونت انسانها زندگی می کنند و با آنها اخت هستند.

حیوانات اهلی و فعالیتهای انسانی

اولین حیوان اهلی شده به دست انسان سگ است. آدمیان دلایل مختلفی برای اهلی کردن حیوانات دارند مانند تهیه غذا یا استفاده و درآمدزایی از پشم و...یا حتی کمک در انجام فعالیتها وهمچنین تفریح و سرگرمی، محافظت از خود و ... . بیشترین حیوانات اهلی که مورد استفاده انسانها قرار گرفته اند شامل گاو و گوسفند و شتر و مرغ وماهی ها. پرورش دهندگان این حیوانات بیشتر برای بهره برداری از سود حاصل از پرورش آنها به این امر مشغولند.

انسان از شیر و گوشت و تخم مرغ حیوانات اهلی برای تهیه غذای خود و از پشم و پوست آنها برای لباس و چرم استفاده می کند. با توجه به ویژگی حیوانات اهلی بیشترین استفاده از سگ و اسب والاغ در روستاها دیده می‌شود که از آنها برای باربری و سواری استفاده می کنند.

کمک حیوانات اهلی به انسانها

 ۱-کمک در افزایش میزان آرامش روانی انسان‌ها. این کمک می تواند حتی روحیه افراد ناتوان را چه در زمینه  روحی و یا جسمی رو به بهبودی پیش ببرد.

 ۲- از دیگر ویژگی حیوانات اهلی کاهش استرس و کنترل هیجانات یکی دیگر از مزیت های زندگی با حیوانات اهلی است.

 ۳-ارتباط کودکان با حیوانات اهلی می تواند به رشد آنها کمک کند. منظور این است که در ارتباط با حیوانات به صورت یک والد عمل می‌کنند و این خود باعث رشد بعضی از خصوصیات مانند صبر و ...می‌شود.

۴- حیوانات اهلی می توانند همراه خوبی برای سالمندان باشند تا خلا  تنهایی آنها را پر کند. جالب است که طبق تحقیقات انجام شده انها می‌توانند درصد مبتلا به آلزایمر را در سالمندان کاهش دهند.

جمع بندی

به طور کلی نگهداری مناسب و ارتباط کنترل شده با حیوانات اهلی می تواند علاوه بر این که به بهبود سلامت روانی کمک زیادی می‌کند. از ویژگی‌ حیوانات اهلی که امروزه به طور قابل توجهی به کمک انسان می آید استفاده از محصولات آن است.

قبل
بهترین دستگاه پرس پلت گیربکسی
بعد
مشکلات پرورش ماهی کپور و تغذیه آن

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp