یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

اهمیت تغذیه مرغ گوشتی در طول دوره پرورش

طیور

امروز می خواهیم درباره مرغ گوشتی و تغذیه مرغ گوشتی نکات پرکاربردی را با شما به اشتراک بگذاریم. همان طور که می دانید، تامین پروتئین مورد نیاز جامعه با توجه به آهنگ مثبت رشد جمعیت،  یکی از فاکتور های مهم در جامعه به شمار می رود.


اهمیت تغذیه مرغ گوشتی در طول دوره پرورش

امروز می خواهیم درباره مرغ گوشتی و تغذیه مرغ گوشتی نکات پرکاربردی را با شما به اشتراک بگذاریم. همان طور که می دانید، تامین پروتئین مورد نیاز جامعه با توجه به آهنگ مثبت رشد جمعیت،  یکی از فاکتور های مهم در جامعه به شمار می رود. از این رو تولید بیشتر فراورده های طیور که از جمله آنها گوشت و تخم آنها است، بیشتر مورد توجه واقع شده است. در میان انواع طیور، مرغ گوشتی سهم مورد توجهی را به خود اختصاص داده است.

معرفی نژاد مرغ گوشتی

در صنعت پرورش مرغ گوشتی، می بایست جوجه یک روزه را در مدت ۴۰ تا ۵۰ روز به وزن ۲ تا ۲.۵ کیلوگرم رساند. البته تغدیه مرغ گوشتی از فاکتور های مهمی در این امر می باشد. برای این منظور بایستی از نژاد هایی استفاده شود که استعداد تولید گوشت بالایی داشته باشد. امروزه متخصصان علم ژنتیک به کمک اصلاح نژاد و با تولید سویه های مختلف از بهترین نژاد ها، میزان گوشت تولیدی مرغ ها را بالا می برند. از برجسته ترین سویه های مرغ گوشتی سویه های راس، هوباد، کاب و آربور آکز می باشد.

خصوصیات مرغ های گوشتی

مرغ ها به طور کلی به دو دسته مرغ های تخمگذار و مرغ های گوشتی تقسیم می شوند. این دو دسته از نظر ظاهری تفاوت هایی دارند، از جمله ویژگی های ظاهری مرغ های گوشتی می توان به جثه بزرگ، افزایش وزن و رشد زیاد در زمان کوتاه و توانمندی جسمی بالاتر اشاره کرد. به علاوه میزان تخم گذاری مرغ های گوشتی به طور محسوسی یایین تر می باشد.

تغدیه مرغ گوشتی

یکی از الزامات در پرورش صحیح مرغ های گوشتی بکارگیری برنامه غذایی کارآمد و متعادل می باشد. تغذیه مرغ گوشتی علاوه بر داشتن صرفه اقتصادی باید نیازهای غذایی مرغ را بطور کامل برطرف نماید. در نتیجه می بایست نسبت به احتیاجات غذایی این دسته مرغ ها شناخت داشت. نکته دیگر در این زمینه بهره گیری مواد غذایی در دسترس می باشد. ذرت ، انواع کنجاله، پودر گوشت و استخوان به همراه دی کلسیم فسفات و مکمل ها از رایج ترین مواد غذایی برای تهیه خوراک مرغ های گوشتی می باشد.

جیره نویسی مرغ های گوشتی

در تهیه تغذیه مرغ گوشتی باید درصد مناسبی از خوراک های مختلف به هم مخلوط شوند تا بتوانند تمامی گروه های مغذی را در اختیار مرغ قرار دهند. این فرایند که به آن اصطلاح جیره نویسی را نسبت می دهند باید به گونه ای باشد که با توجه مواد خوراکی در دسترس تهیه شود تا میزان هزینه ها را کمینه کند. امروزه فرایند جیره نویسی با استفاده از نرم افزار های پیشرفته صورت میگیرد.

جمع بندی

در پرورش مرغ گوشتی باید توجه داشت که علاوه بر تغذیه مرغ گوشتی فاکتور های مهم دیگری نیز بر میزان رشد مرغ موثر می باشد. از موارد مهم می توان به تراکم گله، مدیریت نور و روشنایی، میزان دما محیط و مدیریت سیستم تهویه و رطوبت اشاره کرد که رعایت نکردن هر یک موجب آسیب دیدگی مرغ ها خواهد شد.

 

 

قبل
آشنایی با ماهی اسکار
بعد
آشنایی با معروف ترین نژادهای شیری گاو در جهان

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp