یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

مشکلات پرورش ماهی کپور و تغذیه آن

آبزیان

ماهی کپور از انواع ماهی های همه چیز خوار است این نوع از ماهی ها در آب شیرین و گرم زندگی میکند. به طور کلی ماهی کپور به چهار دسته تقسیم می شود


مشکلات پرورش ماهی کپور و تغذیه آن

ماهی کپور از انواع ماهی های همه چیز خوار است این نوع از ماهی ها در آب شیرین و گرم زندگی میکند. به طور کلی ماهی کپور به چهار دسته تقسیم می شود کپور علفخوار کپور نقره ای کپور سرگنده کپور معمولی. مشکلات پرورش ماهی کپور دغدغه مهم پرورش‌دهندگان این نوع ماهی است مادر این متن سعی کردیم به این موضوع بپردازیم با ما باشید.

 ماهی کپور به چه شرایطی برای پرورش نیاز دارد؟

 عوامل محیطی تاثیر بسزایی در عملکرد روزمره زندگی ماهی دارد مانند مراحل رشد، تغذیه و تولید مثل .حتی ممکن است همین عوامل باعث بیماری در ماهی شود در این قسمت به بررسی تک تک عوامل محیطی که در مورد آنها گفته شد می پردازیم. دمای اب ، برای پرورش ماهی در استخر ها باید در ابتدا میزان هوادهی و تنظیم درجه حرارت را بررسی کنیم. زیرا ماهی کپور برای استفاده بیشتر از اکسیژن به آبی با دمای بالاتر از دمای بدن خود نیاز دارد که این دما حدود ۲۵ تا ۳۰ درجه است. اکسیژن، مهمترین عامل پرورشی به حساب می آید میزان اکسیژن محلول آب کاهش در روند تلفات بسیار تاثیرگذار است این عامل به طور خیلی ساده باعث تلف شدن ماهی ها می شود البته اگر به آن توجه لازم را نداشته باشیم.

عمق استخر

عمق استخر در این مورد خیلی مهم است زیرا باید به تبادل اکسیژن از سطح به عمق آن توجه لازم را داشت .نشانه های کمبود میزان اکسیژن عبارتند از خونریزی در بعضی از نقاط بدن ماهی و یا پرخون شدن آبشش ها و تغییر رنگ پوست ماهی. سه توصیه مفید برای حل این مشکل؛ ۱- بهتر است آبی که قرار است وارد استخر شود به صورت یکسان و پلکانی وارد شود. ۲- می‌توانید آبی که دارای اکسیژن بیشتری است را به آب موجود اضافه کنید. ۳- ابزار و وسایلی که می‌تواند آب را  به هم بزند. و یا در دسترس بودن همیشگی موتور برق و هواده هایی با ظرفیت بالا در هنگام کمبود اکسیژن.  PH اب،  میزان ph آب یکی از موارد حیاتی برای ماهی کپور است زیرا در صورت افزایش و یا کاهش باعث آسیب بافت های مختلف بدن ماهی می شود در واقع با اجرای دستورالعمل های پیشنهادی میتوان حد مناسب ان را نگه داشت .ph آب برای پرورش کپور پنج و نیم تانه میباشد. عدم  گل آلود بودن آب.  شوری و سختی آب.، میزان شوری و سختی آب را میتوان با مشورت با کارشناس مربوطه به راحتی کنترل کرد دلیل اهمیت این موضوع این است که اگر آب سختی بیشتری داشته باشد در واقع تغییرات ph آن خود به خود کنترل می شود.

 تغذیه ماهی کپور

 غذای ماهی کپور شامل ترکیب بیومس و غذای تکمیلی و غذای کامل است.  نوع و میزان آن با دستورالعمل کارشناسی شده به مصرف ماهی داده می شود. قسمتی از غذادهی ماهی به صورت دستی انجام می شود .نکته ، ماهی ها باید خیلی خوب در فصل گرم تغذیه شوند . میزان و نوع کود دهی استخر بسیار مهم است میزان کود دهی در مناطق سردسیری کمتر است نوع کودشامل کود آلی و کود دامی است که در حد مناسب استفاده می شود کود دهی در استخر در هر مرحله متفاوت است. زمان کود دهی استخر در اسفند یا فروردین ماه انجام می‌شود.

محل پرورش ماهی کپور باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

به طور حتم شرایط آب و هوایی در این امر بسیار موثر است اما داشتن خاک مناسب استخر که مخلوطی از مواد آلی و معدنی و همچنین موجودات زنده است تاثیر به سزایی دارد.

جمع بندی 

و در آخر  برای حل مشکلات پرورش ماهی کپور چند توصیه به شما خواننده عزیز داشته باشیم اگر در پی موفقیت در این کار هستید نکات زیر به شما کمک زیادی می‌کند۱-  پرورش متراکم۲- پرورش در مناطق گرمسیری۳- توجه و دقت زیاد در نگهداری و یا حتی تامین اکسیژن مورد نیاز ماهی و دمای آب.

قبل
تب کریمه کنگو چیست ؟
بعد
هاپر دیجیتال 600 کیلویی

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp