یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

تولید غذای ماهی و ماشین آلات فرآوری آن

آبزیان

صنعت پرورش آبزیان همانند دیگر فعالیت های پرورشی قسمت اعظم کار خود را در بخش تهیه و تولید غذای آبزیان می‌داند.


تولید غذای ماهی و ماشین آلات فرآوری آن

صنعت پرورش آبزیان همانند دیگر فعالیت های پرورشی قسمت اعظم کار خود را در بخش تهیه و تولید غذای آبزیان می‌داند. در این مقاله سعی شده مطالبی در رابطه با مواد اولیه تولید غذای ماهی به خوانندگان محترم داده شود .

انواع غذای ماهی

غذای خشک ؛غذای خشک دارای منشا گیاهی و جانوری است. البته در سایزهای متفاوت پلت شده‌اند و معمولاً برای بچه ماهیها مورد استفاده قرار می‌گیرد .این نوع غذا دارای گروه منابع مغذی کامل میباشد. زیرا در کارخانجات مخصوص با کنترل متخصص و کامپیوتر تولید می شود و به بازار فروش عرضه می‌شود .یکی از انواع غذاهای خشک مورد استفاده ماهیها غذاهای فریز شده طبیعت است که برای نمونه می شود به بیوماس آرتمیا،دافنی، کرم خونی ولارو  اشاره کرد.

غذای زنده؛ غذای زنده با وجود محدودیت در دسترس بودن نمونه غذای با کیفیت بالا محسوب می‌شود وبسیار موثر در روند پرورش و کاهش طول دوره پرورش می باشد .غذای زنده به طور کلی ازدو گروه تهیه میشوند. گروه اول غذاهای زنده آبزی و گروه دوم غذاهای زنده خاکزی. در گروه اول می‌توان به صید راحت و آسان جانورانی ساکن برکه مانند دافنی،لارو پشه، آرتمیا ،آنفوزویرها وکرم خونی  و...اشاره کرد. و در گروه دوم می توان مگس سرکه کرم خاکی و کرم سفید را نام برد.

مواد اولیه تولید غذای ماهی

در این قسمت می خواهیم به طور خلاصه به مشخصات مواد اولیه تولید غذای ماهی بپردازیم .این بخش که به طور کلی شامل چهار مورد می باشد را به صورت کاملاً مجزا تقسیم و بررسی می کنیم.

۱_مواد اولیه با منشا گیاهی ؛ مواد اولیه با منشا گیاهی به منظور تامین انرژی، پروتئین و کربوهیدرات و بخشی از مواد معدنی مورد نیاز ماهی ها استفاده میشود .که عموما این مواد شامل گندم، جو ،ذرت ،یونجه و ملاس.. میباشد. استفاده از این مواد بسیار حساس و نیازمند دقت می باشد زیرا باید به دستورالعمل‌های لازم و همچنین ضریب تبدیل توجه لازم را داشته باشید.در نظر داشته باشید این گروه از مواد اولیه تامین کننده قسمت اعظمی از انرژی ماهی ها می باشند.

۲_انواع روغن ها؛ روغن ها مهم ترین منابع تامین کننده چربی غذای ماهی ها هستند. سیستم گوارشی ماهی ها می توانند تمام چربی مصرف شده را جذب کند پس در نتیجه چربی ها یکی از مهمترین منابع اصلی تولید انرژی ماهی ها به شمار می رود.

۳_پودر ماهی؛ یکی از منابع مهم تامین پروتئین مورد نیاز ماهیها تهیه پودر ماهی یا آرد ماهی که از ماهی های کم ارزش یا ضایعات و باقی مانده ماهی های دیگر به دست می آید است. اما استفاده از پودر ماهی نیازمند توجه به استانداردهای ملی ایران در این رابطه را دارد.

۴_مکمل ها ونگهدارنده ها؛ این گروه از مواد اولیه تولید غذای ماهی شامل انواع ویتامین ها آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی می باشد. استفاده از این مکمل ها ی مفید در پرورش ماهی ها کمک شایانی به پرورش دهنده میکند.

ویژگی خوراک ماهی ها

خوراک ماهی به طور کلی باید چند ویژگی را در خود داشته باشد تا به عنوان خوراکی مفید و موثر استفاده شود این ویژگی ها به طور خلاصه شامل،

  •  پایداری در آب
  •  رنگ یکدست و مناسب جهت جلب توجه
  •  دارای شکل ظاهری و بافت یکنواخت و مقاوم
  •  بوی مناسب برای جذب آبزی
  •  اندازه و ابعاد مناسب سن و وزن ماهی 
  • خوش خوراک بودن
  •  دارای وزن مخصوص
  •  جذاب و تحریک برانگیز

جمع بندی

برای تهیه و تولید غذای ماهی می توانید از ماشین آلات خط تولید پلت استفاده نمایید. اکسترودر و دستگاه پلت از جمله این ماشین آلات می باشند. برای آشنایی بیشتر با دستگاهها و نحوه کار آنها با کارشناسان شرکت ماکیان مکانیک البرز در تماس باشید.

قبل
تاثیر میزان رطوبت در کیفیت خوراک پلت
بعد
پلیت مرغی چیست؟

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp