یک جایزه بزرگ برای اولین خرید شما! بیشتر بدانید >

ترکیبات خوراک دام و ماشین آلات پلت ساز

دام

به طور کلی هر ماده خوراکی را می توان با شرایط و تجهیزات نوین تبدیل به خوراک فرآوری شده کرد ولیکن ترکیبات خوراک دام، نوع و درصد هریک از آنها تاثیر بسزایی در کیفیت پلت و به دنبال آن سلامت دام خواهد داشت.


ترکیبات خوراک دام و ماشین آلات پلت ساز

به طور کلی هر ماده خوراکی را می توان با شرایط و تجهیزات نوین تبدیل به خوراک فرآوری شده کرد ولیکن ترکیبات خوراک دام، نوع و درصد هریک از آنها تاثیر بسزایی در کیفیت پلت و به دنبال آن سلامت دام خواهد داشت. به وسیله ی ماشین آلات پلت ساز می توانید بهترین خوراک دام را تهیه و تولید کنید.

نقش مواد اولیه در کیفیت خوراک

شناختن اجزا خوراک و تاثیرات هر یک از آنها بر مرغوبیت خوراک که شکل و اندازه اجزا از عوامل وابسته در آن بشمار می رود، از عوامل حائز اهمیتی می باشد که سبب تولید محصولی با کیفیت و مشتری پسند خواهد شد. ترکیبات خوراک دام به دو دسته ترکیبات موثر بر کیفیت و ترکیبات ضد پلت که توجه نکردن به میزان آن در خوراک کاهش کیفیت پلت را بهمراه دارد، طبقه بندی می شوند.

_ مواد طبیعی و سنتتیک: این دسته از اجزا با تاثیر بر ارزش تغذیه ای خوراک سبب افزایش بهبود کیفیت پلت می شوند و شامل موادی از قبیل ملاس، غلات نیمه، کنجاله سویا و یک سری از ویتامین ها و مواد معدنی هستند. هر کدام از این اجزا دارای خصوصیات تغذیه ای خاصی می باشد که در فرمولاسیون و برنامه جیره بندی خوراک باید به میزان هریک و دوره پرورش دام به خصوص برای فرمول کنتسانتره بره پرواری به آن توجه ویژه ای داشت.

_  مواد ضد پلت: موادی همچون چربی، گوشت و استخوان، دی کلسیم فسفات، و سنگریزه  که با وجود تاثیر مثبت بر ارزش تغذیه ای خوراک، می توانند سبب کاهش کیفیت پلت نیز شوند. برای استفاده از این ترکیبات خوراک دام می بایست با کسب آگاهی از کنش و برهم کنش اجزا جهت بی اثر کردن آنها اقدامات جدید و مناسب را بکار گیریم.

مواد تشکیل دهنده خوراک

 _پروتئین: وجود پروتئین در خوراک سبب نرم شدن بهتر در مراحل تولید و در نهایت کیفیت پلت می شود. وجود پروتئین و دانسیته دو فاکتور ضروری می باشد چرا که مواد با دانسیته بالا سبب افزایش راندمان تولید می شود ولی اگر در کنار کاهش میزان تولید پروتئین افت کیفیت پلت را به دنبال خواهد داشت.

_ چربی: چربی از منابع گیاهی و حیوانی بدست می آید و به دو قسمت چربی طبیعی و چربی اضافه شده به ترکیبات خوراک دام تقسیم می شود. اگر چربی اضافه شده در حین تولید پلت بیشتر از مقدار محاسبه شده شود انرژی مورد نیاز دستگاه را کاهش خواهد داد. اما در کنار اگر این چربی بعد از فرآیند پلت به خوراک افزوده شود، کیفیت پلت را بهبود خواهد داد که این توجه به این امر در فرمول استارتر بره امری ضروری است.

_ اوره: علاوه بر اینکه اوره نسبت به رطوبت و حرارت بسیار حساس است، موجب لغزندگی دای نیز می شود که درنهایت کاهش میزان تولید و افزایش هزینه دای را منجر خواهد شد.

_  فیبر: فیبر در بین ترکیبات خوراک دام به عنوان یه ماده مغذی به دو صورت فیبر محلول و نامحلول در آب مورد استفاده قرار می گیرد. فیبر محلول با افزایش ویسکوزیته مواد منجر به چسبیدن آنها به هم و افزایش مقاومت می شود و در کنار با آسیاب و افزودن فیبر نامحلول می توان اثر مطلبوبی بر کیفیت فیزیکی پلت گذاشت.

جمع بندی

همان طور که در بالا گفتیم توجه به نوع و درصد ترکیبات خوراک دام با تولید پلت با کیفیت سبب رشد اقتصادی چشمگیری برای تولید کننده پلت و درمقابل با افزایش سلامت دام سبب پرورش بهتر می شود. دستگاه آسیاب میکسر و پرس پلت از جمله ماشین آلات خوراک دام و طیور می باشند. 

 

قبل
معرفی ماهی های خاویار در دریای خزر
بعد
سود تولید خوراک دام از نظر یک کارشناس

ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.

* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
whatsapp